Poznaj miasto Krosno

Krosno – jedno z piękniejszych miast terenów dawnej Galicji, zachwycające architekturą i ciekawą historią sięgającą średniowiecza i gotyku. Renesansowe kamieniczki, zaułki i zakamarki zachęcają do spacerów i odkrywania miejskich historii. Wieża Farna z jednym z największych dzwonów w Polsce zaprasza do wejścia na szczyt, z którego rozpościera się wspaniała panorama. Z góry dostrzec można Zamek Kamieniec w Odrzykoniu, najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Górę Cergową, lotnisko i cały kompleks Zespołu Staromiejskiego Krosna.
Już od XVII wieku za sprawą szkota Roberta Portiusa, przez Krosno biegł szlak winny, na pamiątkę którego organizowany jest Festiwal Win Węgierskich – zawsze w przedostatni weekend sierpnia.

W mieście, które od dawna słynie ze wspaniałego szkła, zwiedzić można: Centrum Dziedzictwa Szkła, Muzeum Podkarpackie czy Muzeum Rzemiosła. Spragnieni sztuki mogą zawitać w Biurze Wystaw Artystycznych a ciekawi lokalnych klimatów zainteresują się Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Miasto posiada doskonałą bazę sportową w skład której wchodzą kryte i zewnętrzne pływalnie, lodowisko czy stadion lekkoatletyczny.

W okolicy Krosna warto odwiedzić: Najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Wdrapać się na skały w Rezerwacie przyrody nieożywionej „Prządki”, odwiedzić dwory Marii Konopnickiej w Żarnowcu czy Dwór Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.

Do spacerów nieopodal Krosna zapraszają uzdrowiska: Rymanów Zdrój oraz Iwonicz Zdrój, których początki sięgają końca XIX w.

Odwiedź już teraz stronę www.visitkrosno.pl by dowiedzieć się więcej na temat regionu Podkarpacia.

Zachęcamy do pobrania darmowej aplikacji mobilnej „Historia Krosna w nowoczesnej odsłonie” która została zaprojektowana dla mieszkańców jak i turystów chętnych do odkrywania tajemnic naszego miasta.

Fot. Krzysztof Skiba
Fot. Krzysztof Skiba
Fot. Krzysztof Skiba